«Մեր նպատակն է ստեղծել այնպիսի միջավայր եւ պայմաններ, որ օտարերկրացի երիտասարդներն էլ ցանկանան Հայաստանում սովորել»,- ասել է  ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների հետ հանդիպմանը:
Խոսելով  «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի մասին պատգամավորը նշել է, որ կրթության մակարդակի բարձրացումը շատ կարեւոր է մեր երկրի ապագայի համար: Նա հավելել է, որ նպատակ կա կառուցելու ժամանակակից պայմաններին համահունչ եւ տեխնիկայով հագեցած ուսումնական համալիր:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել  Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման անհրաժեշտությանը, անվտանգային խնդիրներին:
«Մեզ համար կարմիր գիծ է ՀՀ ինքնիշխան տարածքը»,- նշել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացի, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների կարիքների ապահովմանն ուղղված ծրագրերի մասին:
«Մենք պետք է զարգացնենք մեր տնտեսությունը, ուժեղացնենք մեր բանակը, դիվերսիֆիկացնենք մեր քաղաքականությունը»,- ասել է պատգամավորը:

“Our aim is to create such an environment and conditions that foreign young people would like to study in Armenia as well,” the Secretary of the NA Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan said this at the meeting with the students of YSU Faculty of International Relations.
Speaking about the Academic City project, the MP noted that raising the level of education is very important for the future of our country. He added that there is an objective to build an educational complex in line with modern conditions and provided with equipment.
During the conversation, reference was made to the necessity for delimitation and demarcation between Armenia and Azerbaijan, security issues.
“For us, the sovereign territory of the Republic of Armenia is a red line,” Artur Hovhannisyan said.
During the meeting, ideas were also exchanged about the process of establishing peace in the region, the programmes aimed at ensuring the needs of our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.