«Մեր նպատակն է ստեղծել այնպիսի միջավայր եւ պայմաններ, որ օտարերկրացի երիտասարդներն էլ ցանկանան Հայաստանում սովորել»,- ասել է  ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների հետ հանդիպմանը:
Խոսելով  «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի մասին պատգամավորը նշել է, որ կրթության մակարդակի բարձրացումը շատ կարեւոր է մեր երկրի ապագայի համար: Նա հավելել է, որ նպատակ կա կառուցելու ժամանակակից պայմաններին համահունչ եւ տեխնիկայով հագեցած ուսումնական համալիր:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել  Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման անհրաժեշտությանը, անվտանգային խնդիրներին:
«Մեզ համար կարմիր գիծ է ՀՀ ինքնիշխան տարածքը»,- նշել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացի, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների կարիքների ապահովմանն ուղղված ծրագրերի մասին:
«Մենք պետք է զարգացնենք մեր տնտեսությունը, ուժեղացնենք մեր բանակը, դիվերսիֆիկացնենք մեր քաղաքականությունը»,- ասել է պատգամավորը:

"Наша цель – создать такую ​​среду и условия, чтобы иностранная молодежь также хотела бы учиться в Армении", - отметил секретарь фракции НС "Гражданский договор" А.Ованнисян на встрече со студентами факультета международных отношений ЕГУ.
Коснувшись проекта “Академгородок”, депутат  подчеркнул, что повышение уровня образования крайне важно для будущего нашей страны. Он добавил, что цель – построить   образовательный комплекс, соответствующий современным условиям и оснащенный техникой.
В ходе беседы затронуты необходимость демаркации и делимитации между Арменией и Азербайджаном, вопросы безопасности.
"Для нас суверенная территория РА – красная   линия", - подчеркнул А.Ованнисян.
На встрече также состоялся обмен мнениями о процессе установления мира в регионе, программах обеспечения нужд наших соотечественников – вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
"Мы должны развивать нашу экономику, укреплять нашу армию, диверсифицировать нашу политику", - отметил депутат.